De banaan aan de muur: het symbool van onze beschaving in verval

De enige uitweg is de waarheid hardop uitspreken: “Het is geen kunst. Het is gewoon een banaan!” Afbeelding gegenereerd en/of bewerkt met AI.

De banaan aan de muur: het symbool van onze beschaving in verval

THEMA'S:

Iedereen heeft zo zijn theorie over waarom het misgaat in de Verenigde Staten. Sommigen wijzen naar de economie, anderen naar de cultuur of het onvermogen om het gewone volk aan te spreken. Allemaal legitieme factoren. Maar er is nog een andere verklaring die meer zegt over de toestand van de westerse ziel dan welke stemuitslag ook.

De banaan aan de muur

Die verklaring is: de banaan aan de muur. Dat klinkt misschien vreemd. Maar wie deze banaan begrijpt, begrijpt waarom gewone Amerikanen de waanzin beu zijn. In New York werd recent een kunstwerk verkocht dat bestaat uit een verse banaan die met ducttape aan de muur is geplakt. De Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan noemde het ‘Comedian’. Sotheby’s veilde het voor maar liefst 6,2 miljoen dollar. De koper? Een Chinese cryptomagnaat.

Kunst of complete waanzin?

De banaan zelf kostte 35 cent. Maar wie het werk kocht, kreeg er een certificaat van echtheid bij. De nieuwe eigenaar kondigde al aan de originele banaan op te eten als onderdeel van zijn ‘kunstervaring’. Volgens kunsthandelaar Billy Cox is het kunstwerk “van historische betekenis” en komt zoiets maar eens per eeuw voor.

De keizer heeft geen kleren aan

Dit voorval is geen triviaal incident. Het legt een pijnlijk diepe wonde bloot in onze cultuur. We leven in een samenleving waarin een banaan aan de muur als kunst geldt – en waarin iedereen gedwongen wordt om te doen alsof dat normaal is. De linkse flank, die dit soort waanzin bedenkt, eist van ons dat wij die ook omarmen. Wie dat weigert, wordt weggezet als onwetend of achterlijk. De enige uitweg is de waarheid hardop uitspreken: “Het is geen kunst. Het is gewoon een banaan!” De verkiezingsuitslag in november toont de botsing van twee werelden. Aan de ene kant staan de mensen die geloven dat de banaan kunst is. Aan de andere kant de mensen die weten dat een banaan gewoon fruit is. De laatsten hebben het gehad. Zij willen een land waar kunst weer kunst is en waar gezond verstand de norm is.

Niet één banaan, maar een hele tros

Het gaat allang niet meer om één banaan. Onze samenleving hangt vol met zulke bananen: mannen die vrouwen zijn, vrouwen die mannen zijn, kinderen die hun voornaamwoorden kiezen, travestieten die voorlezen aan kleuters, satanistische clubs op school, en ongeboren baby’s die ‘klompjes cellen’ worden genoemd. Het zijn allemaal varianten van die ene banaan aan de muur. En wij worden geacht dat allemaal normaal te vinden.

De tijd van ontwaken is aangebroken

Maar steeds meer gewone mensen weigeren nog mee te spelen. Zij zien in dat de banaan geen kunst is, maar een symbool van decadentie. Een samenleving die waarheid en schoonheid opoffert voor ideologische waanzin, kan niet overleven. De verkiezing is een signaal. Het laat zien dat de betovering doorbroken wordt. Het is tijd om de bananen van de muur te halen en terug te keren naar orde en gezond verstand.

Dit artikel werd oorspronkelijk gepubliceerd op tfp.org.

Laatst bijgewerkt: 9 mei 2025 17:43

Doneer